Sumobryteren som ikke kunne legge på seg

ISBN: 9788279004424 (innbundet)

Utgitt: 2010

Oversatt av Christine Amadou

Sumobryteren som ikke kunne legge på seg

av: Eric-Emmanuel Schmitt

 “Jeg kan se hvor stor og sterk du er inne i deg,” sier gamle Shomintsu hver gang han treffer radmagre Jun i gatene i Tokyo. 

For 15 år gamle Jun er sumobryting det latterligste i hele verden, toppen av dårlig smak, selve symbolet på hva han hater mest med Japan.

Men skjebnen vil noe annet og mesteren Shomintsu innvier Jun i en eldgammel sport, den mest mystiske av alle kampsporter. Det Jun opplever endrer ham fra innsiden av og blir det første skrittet i et helt nytt liv.

Gjennom mester Shomintsu åpnes uante verdener for ham. Han kommer inn til selve kjernen av zen- filosofien og spørsmålet om å akseptere seg selv. Kan Jun være en virkelig god zen-elev og en stor sumobryter, hvis han – tross alt arbeidet – knapt greier å øke vekten et gram?

 
“En humoristisk og lettlest bok, men innehar også en dyp sjel. Perleskildringer av morskjærlighet, og hvor uttrykksfull den kan være – også i taushet. Boka gir refleksjoner til eget liv og egen hverdag. Anbefales på det varmeste!” – Karen Rotmo, bokelsker
Sumobryteren som ikke kunne legge på seg

Eric-Emmanuel Schmitt

Éric-Emmanuel Schmitt (født 28. mars 1960 i Lyon) er en fransk forfatter og dramatiker. Schmitt lar i mange av stykkene og romanene sine kjente, historiske personer opptre: Sigmund Freud i Le Visiteur, Diderot i Le Libertin, Pontius Pilatus, Jesus og Judas Iskariot i Evangeliet ifølge Pilatus og Adolf Hitler i Adolf H’s to liv. Videre ... Les mer om Eric-Emmanuel Schmitt

Nyhetsbrev


Motta nyhetsbrev? Meld deg på:
E-post
Tilknyttet
presse
bokhandler
er privatperson
Velg ditt abonnement
Pantagruel Nyhetsbrev